Atrakcje - Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy leży na wyspie Wolin. Został utworzony w 1960 roku. Na jego obszarze i w bliskim jego sąsiedztwie, znajduje się wiele atrakcji, nie tylko przyrodniczych, ale także historycznych. Znajdziemy tu pozostałości grodzisk i ślady osadnictwa. Przez Park biegnie sieć szlaków i ścieżek, których łączna długość to około 50 kilometrów.

Na terenie Parku znajduje się Centrum Edukacyjno - Muzealne, Zagroda Pokazowa Żubrów, Jezioro Turkusowe oraz 4 punkty widokowe.
Ślady zostawiła tu także historia. Do dziś znajdują się tu bunkry i okopy z czasów II wojny światowej i pozostałości po kopalniach kredy i cementowni w okolicy Jeziora Turkusowego.

Park chroni walory przyrodnicze i krajobrazowe wyspy Wolin, takie jak: wybrzeże klifowe, lasy bukowe, deltę Świny. Od 1996 roku do terenu chronionego Parku należą także wyspy w delcie Świny, wody Zalewu Szczecińskiego - co stanowi obszar obejmujący 1 milę morską wód przybrzeżnych. Od 1996 roku Woliński Park Narodowy jest pierwszym morskim parkiem w Polsce.

Na jego terenie znajdują się ekosystemy leśne, wodne i lądowe nieleśne, w tym ścisłej ochronie podlega ponad 4,5 %, tj. około 500 hektarów terenu. Żyje w nim 230 gatunków ptaków, m. in. bielik, myszołów, sowy, tracze. Wśród zwierząt można spotkać tu borsuka, gronostaja, kunę, morświna, jelenia, piżmaka, żubra. Piękna i bogata roślinność porastająca te tereny, to w dużej części gatunki chronione, jak mikołajek nadmorski, wiciokrzew pomorski. Rosną tu również piękne storczyki.

Obecna powierzchnia Parku zajmuje aż 10937 hektarów. Woliński Park Narodowy wydaje także własne czasopismo zatytułowane „Klify”. Zamieszcza w nim własne publikacje, m. in. na temat badań prowadzonych w Parku.
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.